بهترین موتور رندر؟ - سیگراف

بهترین موتور رندر؟

همه چیز درباره موتورهای رندر
بهترین موتور رندر

رندرینگ چیست و چگونه کار میکند ؟

در دنیای سه بعدی و انیمیشن سازی اصطلاحی به نام رندرینگ (Rendering) وجود دارد که یکی از مهمترین مراحل کار هنرمندان موشن گرافیست و ایستودیوهای انیمیشن سازی است. درواقع مرحله رندرینگ به منظور خروجی گرفت نهایی یک پروژه است که پس از مراحلی مثل مدلینگ سه بعدی، انیمیت سه بعدی، نورپردازی و … صورت می گیرد.

زمانی که کار در نرم افزارهای سه بعدی به اتمام میرسد نیازمند این است که به صورت یک فایل عکسی و یا ویدیویی پروژه خود را جهت نمایش در اختیار عموم قرار بدهید و یا آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگزارید که برای اینکار باید به سراغ مرحله رندرینگ بروید.

رندر سه بعدی مرحله ای است که نرم افزار با استفاده از آن شروع به محاسبه و پردازش عناصر ساخته شده در صحنه می کند، عناصری مانند نور، سایه و یا حرکت دوربین، و اینکار را فریم به فریم انجام می دهد تا خروجی نهایی به اتمام برسد.

با توجه به تعداد مدلهای سه بعدی استفاده شده در صحنه و کیفیت متریالها (Materials) زمان پردازش هر فریم متفاوت خواهد بود.

موتور رندر چیست؟

موتور رندر نرم افزار کوچکی است که در درون خود نرم افزارهای سه بعدی وجود دارد و در واقع بخشی از نرم افزار های سه بعدی هستند که وظیفه محاسبه عناصر صحنه را جهت خروجی نهایی برعهده دارند، از طرفی موتورهای رندر متنوعی نیز به بازار عرضه شده اند که می توانید آنها را در قالب یک افزونه یا پلاگین دانلود کرده و آن را روی نرم افزار سه بعدی خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. با توجه به تجربه شخصی خودم می توانم بگویم از آنجایی که موتورهای رندر که به صورت پیش فرض همراه با نرم افزار سه بعدی در اختیار شما قرار می گیرند کاربری بالایی ندارند و به دلیل رایگان بودن آنها ابزارها و قدرت آنها در سطح پایینی نسبت به سایر موتورهای رندر موجود در بازار که بابت آنها پول پرداخت می شود قرار دارند.

بهترین موتور رندر؟

موتورهای رندر بسیاری در بازار وجود دارند که معروف ترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

موتور رندر اکتان (Octane Renderer)

موتور رندر ردشیفت (Redshift Renderer)

موتور رندر آرنولد (Arnold Renderer)

موتور رندر وی ری (Vray Renderer)

موتور رندر کرونا (Corona Renderer)

معمولا این موتورهای رندر قابل نصب بر روی اکثر نرم افزارهای سه بعدی هستند و هر کدام قابلیت ها و امکانات ویژه ای دارند که با توجه به نیاز خود می توانید از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال متور رندر وی ری یکی از محبوبترین ها در حوزه معماری است و یا موتور رندر آرنولد به قدرتش در واقع گرایی چهره انسان. موتور رندر ردشیفت نیز که چند سالی از ظهورش بیشتر نگذشته به سرعت در رندرگیری برای صحنه های سنگین سینمایی و انیمیشنی مشهور است.

بهترین موتور رندر؟

این یک پرسش 1 میلیون دلاری است. سوالی که در نهایت ممکن است همه ما یک بار از خود پرسیده باشیم !

جواب به این سوال که در ابتدا، ویدیویی درباره آن برایتان آماده کرده ام می تواند این باشد. همه موتورهای رندر خوب هستند اما هر کدام در شرایطی و برای کار خاصی. در نهایت این شما هستید که باید با توجه به نوع کاری که انجام میدهید آنرا انتخاب کنید.

اگر فردی هستید که در حوزه معماری فعالیت می کنید شاید وی ری یک انتخاب خوب برای شما باشد در حالی که اگر فردی هستید که به دنبال ساخت تصاویر واقع گرا و سینمایی هستید شاید موتور رندر اکتان و یا موتور رندر آرنولد انتخاب اول شما باشد.

اگر به ادامه این بحث علاقه مندید پیشنهاد می کنم حتما ویدیویی که در بالای همین پست و درابتدا برایتان قرار داده ام را مشاهده کنید و چنانچه هر گونه تجربه و یا سوالی در این رابطه دارید آنرا با من از طریق شبکه های اجتماعی سیگراف به اشتراک بگزارید تا بتوانیم هم افزایی مثبتی را ایجاد کرده و آنرا با افرادی دیگری که به دنبال بهترین جواب برای این سوال هستند نیز به اشتراک بگزاریم. تهیه و تنظیم : احسان طبسی

با عضویت در کانال تلگرام به طور مستقیم با من در ارتباط باشید

telegram icon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های ثبت شده

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.